هنگامی که گوشی خیس میشود!

تصویر کنید ؛ با ذوق و شوق فراوان و البته هزینه ای فراوان تر ، گوشی موبایل خود را خریداری کرده اید! اما یک غفلت کوچک کافی است تا با افتادن گوشی در داخل جوی آب و یا حتی سرویس بهداشتی (99% مواقع!) تمامی امید و آرزوهای شما نابود شود! تصور به این موضوع نیز بسیار دردناک است! اما نه! اندکی صبر کنید! هنوز تا نابود شدن کامل گوشی زمان زیادی مانده! در این ترفند قصد داریم تا با معرفی یک ترفند خارق العاده روشی را معرفی کنیم که گوشی شما اگر یک دوش حسابی هم گرفته باشد نجات پیدا کند! ترفندی که در عین حال عجیب اما کاربردی است!

ابتدا به این داستان واقعی توجه کنید! :

Ernesto Londoño ، خبرنگار واشنگتن پست ، پس از یک دوچرخه سواری طولانی به خانه برمیگردد و شروع میکند به شستن دست و رویش ، اما از آنجایی که کیف وسایل همراهش را بدجایی قرار بود ، ناگهان در چند لحظه کیف میگردد و گوشی BlachBerry نازنین 450 دلاریش در درون توالت می افتد! پس از اینکه از شوک حادثه خارج میشود ، سریع گوشی را از آب خارج میکند ، باتری گوشی را در می آورد و شروع به خشک کردن گوشی با سشوار میکند! اما پس از اندکی هنگامی که میبینید این روش موثر نیست و گوشی نیز وارد حالت کما شده است ، به یکی از دوستانش که در این زمینه تخصص داشته تماس میگیرد و از او کمک میخواهد. دوست عزیز هم در پاسخ او میگوید که گوشی را در یک ظرف پر از برنج نپخته بگذارد! بله! برنج نپخته! همگی ما دیده ایم که برنج خاصیت جذب رطوبت دارد و با اصول خیس کردن برنج هم آشنا هستیم (سافتستان) ولی این نکته دیگر واقعأ ظریف است! سر انجام پس از اینکه گوشی یک روز در داخل ظرف برنج می ماند ، کاملأ سالم و مانند روز اولش میشود و بدون هیچ مشکلی قابل استفاده میگردد.
این جناب خبرنگار هم تجربه گرانقیمتش را در واشنگتن پست برای عموم نوشته است ، البته آن دوستی که این روش را برای او توضیح داده است نامش فاش نشده چرا که ظاهرأ وی برای یکی از شرکتهای گارانتی یا مشابه آن کار میکند و فاش شدن نامش برای او دردسر ساز خواهد بود.

اما در این زمینه میتوان عمل دیگری را نیز صورت داد:
گوشی که یک حمام اجباری کرده است را بهتر است اول خاموش کرده سپس باطری آن را خارج نموده تا جایی که امکانش هست گوشی را با کاغذها و دستمالهایی که آب جمع می کنند خشک کرده و بعد در الکل برای مدت کوتاهی بخیسانیدش و بعد هم بگذارید خشک شود. الکل برای خشک کردن قطعات داخلی گوشی بسیار موثر خواهد بود.

این روش شاید بیشتر قابل ادراک تر باشد! اما کارایی روش اول بیشتر است.
برگرفته شده از: سایت سافتستان

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

جستجوی اینترنتی روی تلفن های همراه

تلاش بزرگ ترین جستجوگرهای جهان، گوگل، یاهـــو و مایکروسافت برای کسب مقام نخست در انتخاب شدن توسط کاربران تلفن همراه بعنوان صفحه خانه Home page طیّ ماه های اخیر شدید تر شده و همه آنها برای رسیدن به این هدف دست به معاملات بزرگی با مؤسسّات خدمات اینترنتی (ISP ها) و غول های صنعت تلفن همراه زده اند.
به گزارش تالیانیوز، این غول های تکنولوژی الکترونیک مایلند همه تلفن های همراه به محض روشن شدن، Home page جستجوگرهای آنها و لوگوهایشان را نمایش دهند و به مردم این امکان را بدهند که از گوشی های خود به جز تماس تلفنی اســتفاده های دیگری هم از میان آنچه این شــرکتها تدارک دیده اند به عمل آورند. از جمله اینکه نقشه مکانهای مورد نظر کاربران را پیدا کنند، email و SMS بفرستـند، و خلاصه، مردم بتوانند هر کاری که با کامپیوتر های شخصیشان می کنند با استفاده از تلفن همراهشان نیز انجام بدهند.
گرچه امروزه تعداد اندکی از مردم از تلفن های همراهشان برای جستجوی اطّلاعات در اینترنت استفاده میکنند، امــّا این شرکتها امیدوارند با توجــّه به اینکه تعداد تلفن های همراه در جهان دو برابر کامپیوترهای شخصی است و بازار بالقوّه بسیار بزرگ تری در آن زمینه برای رقابت موجود است، شرایط در آینده ای نزدیک تغییر کند. به علاوه، به نظر آنها به موازات بهبود کیفیّت ارائه پاسخ به جستجوگران اینترنتی، جستجو با استقاده از تلفن های همراه هم جــذ ّابیتی مضاعف پیدا خواهد کرد. به قول مدیر امور اجرائی شرکت مایکروسافت استیو بالمـــر "صف اوّل نبرد ما با گوگل درخواست جستجوهای آمریکاییان از طریق تلفن های همراهشان خواهد بود.
به طور کلـّی جستجوی اینترنتی بازاری است بسیار بزرگ و بنا بر تحقیقی که توسـّط مؤسّسه eMarketer Inc انجام شده هزینه تبلیغات مرتبط با جستجــو تنها در ایالات متـّحده، ، سالانه بالغ بر پنج میلیون دلار است.
اما به قول تحلیلگران تبلیغات روی صفحه نمایش تلفن های همراه هنوز دوران ابتدایی خود را طیّ می کند، و جستجوی اینترنتی به کمک موبایل سود کمی عاید آگهی دهندگان می کند، البته اگر اصلا ً سودی در کار باشد. با این حال، رئیس شرکت گوگل، اریک اشمیت اخیرآ در حاشیه کنفرانس تحلیلی شرکتش گفته است که تبلیغات روی تلفن های همراه تنها امکان جـذّاب فرا روی گوگل است.
جستجو هائی که به کمک موبایل انجام می شوند همچنین به مؤسسّات جستجوگر اینترنتی کمک می کنند که امکان دسترسی مشتریانشان به خدمات و تبلیغات را افزایش بدهند. موفقیـّت در زمینه تلفن همراه می تواند همچنین بطور بالقوّه به معنای افزایش سهم این شرکت ها از بازار سرویس های اینترنتی ارائه شده از طریق کامپیوتر های شخصی (PCها) باشد. امروزه مجموعه ای از خدمات، شامل جستجو، تحت عنوان Yahoo Go Mobile روی گوشی هایی ارائه می شود که با برنامه های خدماتی اپراتور آمریکائی CingularWireless، فروخته شوند، که از به هم پیوستن رقیب شرکت Verizon، یعنی Inc. AT&T ، و شرکت Co. BellSouth بوجود آمده است. گوگل با شرکت انگلیسی PLC Vodafone Group، بزرگ ترین شرکت سرویس دهنده به تلفن های همراه (به لحاظ میزان فروش)، قراردادی امضاء کرده است که یک لینک گوگل را روی منوی ورودی دستگاه هائی که با خود مارک Vodafone فروخته می شوند قرار بدهد. شرکت T-Mobile، وابسته به Deutsche Telekom نیز ترتیبی داده است که اولین چیزی که مشتریانش پس از روشن کردن گوشی هایشان می بینند صفحه جستجوی گوگل باشد. امـّا جستجو تنها یکی از مجموعه خدمات اینترنتی است که شرکت ها امیدوارند وارد عرصه موبایل بشود. برای مثال، گوکل اخیرآ یک نسخهء بتا از خدمات نقشه خوانی خود را روی تلفن های موبایل گذاشته که نقشه ها را با جهات و تصاویر ماهواره ای ترکیب می کند.
شرکت مایکروسافت هم تلاش هایش را در این زمینه ها افزایش داده است. این غول نرم افزاری اخیرا یک شرکت کوچک را خریده که کار آن ارائه خدمات جستجو به دارندگان تلفن های موبایل است. شرکت مذکور MotionBridge است، که مرکز آن در پاریس می باشد، و مشتریانش شامل Sprint Nextel و شرکت Orange، وابسته به FranceTélécom SA می شوند. تخصّص اصلی MotionBridge ساخت نرم افزاری است که در تلفن های همراهی که با علامت بازرگانی یک ارائه کننده خدمات اینترنتی (ISP)خاصّ به فروش رفته اند به جستجو می پردازد. مایکروسافت امیدوار است نرم افزار فعلی خود را، که برای جستجو در عرصه وسیع تری از اینترنت طرّاحی شده ، برای این منظور کامل تر کند. جستجوی اطـّلاعات روی اینترنت توسط مشترکین خطوط موبایل، برای مثال راجع به رستوران ها، یا برنامه حرکت قطار ها، همچنین برای شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنتی ISP) ها( از جذابیّت خاصّی برخوردار است. هزینه ای که آنها می توانند برای تدارک خط اینترنت از صاحبان تلفن همراه دریافت کنند اغلب بیش از کارمزدی است که برای انتفال پیام های مکتوب و مکالمات اینترنتی دریافت می کنند. دست اندر کاران این تجارت اکنون در تلاشند میزان درآمد های خود را از محل برقراری خدماتی جدید، از قبیل ارسال عکس، یا تماشای تلویزیون از طریق تلفن همراه افزایش بدهند، امّا آن ها تا کنون موفقیـّـتی در این زمینه ها نداشته اند.
یکی از تحلیلگران مؤ سّسه تحقیقاتی انگلیــسی "کــالینــزکانسالتینــگ" به نــام "بن وود" می گــوید، "اپــراتور هـــا امــروز دریافته اند با استفاده از پهنای باند اینترنت می توانند اطلاعات خود را در اختیار طیف گسترده تری از کاربران قرار بدهند. امّا او همچــنین می افزاید، "اگر این تجربه بخواهد جنبه فراگیر و همگانی پیدا کند لازمست استفاده از آن خیلی سریع تر، آسان تر، و دقیق تر از وضع امروزیش بشود."
ارائه کنندهگان خدمات اینترنتی ISP) ها( همواره در تلاش بوده اند کاربران را در قلمروی سایت های خود حفظ کنند تا از منافع حاصل از فروش آنلاین هر محصولی، از جمله موسیقی و بازی های ویدیوئی سهمی داشته باشند. برای مثال، Vodafone ترجیح داده است نتایج جستجو هایی را که به کمک موتور جستجوگر گوگل انجام می دهد روی صفحه اصلی خودش در اختیار کاربران قرار بدهد. برای آنکه پس از چنان جستجویی بخواهید از سایت وودافون گوگل را کلیک کنید لازمست ابتدا از چند لایه اینترنتی عبور کنید. به عکس، مشتریان T-Mobile هر گاه بخواهند به جستجوی اینترنتی بپردازند ابتدا روی صفحهء نمایشگر تلفن همراه خود صفحه خانهء گوگل را مشاهده می کنند که به آن ها خوش آمد می گوید، و سپس روند کار درست مثل زمانی است که بخواهند با استفاده از کامپیوتر خانگی خودشان به جستجو بپردازند. توجیه اینگو شیندلر ، معاون مؤسّسهء تی موبایل در این خصوص چنین است، "اگر شما به مشتریانتان وعده بدهید که می توانند تجربه واقعی کار با اینترنت را با استقاده از تلفن های همراه خود داشته باشند ولی به جز لوگوی مؤسّسه تلفنی خودتان چیزی در معرض دیدشان قرار ندهید آنها را قدری ناامید می کنید."
با تمام این اوصاف، صفحهء خوش آمد گوگل تنها برای آن دسته از مشتریان "تی موبایل" قابل رویّت است که از سرویس "web'n'walk" آن شرکت استفاده میکنند، که البتــّه سراسر خاک چندین کشور اروپائی را در بر می گیرد. در ایالات متـّحده نیز آن دسته از مشتریان "تی موبایل" که از این امکان اختیاری استفاده می کنند امکان دسترسی به ماشــین جستجوگر گوگل را دارنــد، امّا البتـّه صفحهء خوش آمد گوگل را نمی بینند.
شرکت های اینترنتی و مؤسّسات خدمات تلفن همراه سالهاست امکانــات جستجــوی بسیــار ابتدائــی در اختیـار مشتریــان خود قرار می دهنــد. لــذا، انجام جستجو های اینترنتی با استفاده از تلفن همراه تا کنون علاوه بر اینکه توسّط مشترکین بسیار کمی انجام می شده است، نتایجش نیز صرفآ محدود به چند صفحهء شبکه اینترنت می شده که برای تلفن ها فرمت شده بودند. امّا به لطف ارتباطات سریعتر و بی سیم اینترنتی و صفحه نمایش های بزرگتر تلفن های همراه، که از توانائی ارسال و دریافت email برخوردارند، و می توانند امکان گشت زنی در فضای اینترنت و دریافت نرم افزار های ارسالی را فراهم آورند، اوضاع به سرعت در حال دگرگونی است. بنا بر آمار مؤسّسه انگلیسی canalys.com Ltd. تنها در سه ماهه پائیز سال 2005 حدود 6/14 میلیون تلفن همراه هوشمند در سطح جهان معامله شد، که نسبت به سال قبل از آن دو برابر افزایش را نشان می داد.
پیشرفت های صنعت نرم افزار نیز کار را برای دریافت محتویات اینترنت روی تلفن های همراه ساده تر کرده است. این نرم افزار ها این امکان را فراهم آورده اند که صرفا متن و اطـّلاعات کلیدی مورد نظر را مشاهده کنیم و عکس های بزرگ و منوهایی را که اغلب در کناره های صفحات اینترنت هستند نادیده بگیریم. در عین حال، شرکت ها هم به طرّاحی سایت های اینترنتی همخوان با تلفن های همراه پرداخته اند.
برای مثال، تعدادی از غول های جهان تکنولوژی مثل شرکت Nokia و Vodafone به هم پیوسته اند تا یک کنوانسیون نام گذاری برای آن دسته از سایت های اینترنتی که برای دارندگان تلفن های همراه در دسترس هستند تهیه کنند. پیشنهاد این است که پسوند آدرس های آن دسته از سایت هایی که محتوایشان برای دارندگان تلفن های همراه قابل دسترسی و استفاده است به جای کنوانسیون های مرسوم اینترنتی، مانند .com یا .org مثلآ .mobi باشد، تا گشت زنی روی اینترنت به یاری تلفن های همراه را تجربه ای کم دردسر تر کنند.
شرکت های خدماتی جستجوگر هنوز در تلاشند جستجو های موبایلی را درآمدساز کنند. به طور سنـّـتی، منبع درآمد ماشین های جستجوگر اینترنتی آگهی هایی بوده است که ضمیمهء کلید واژه هایی بخصوص بوده اند؛ آگهی دهندگان پول می دهند تا آگهی هایشان، که اغلب چند خط متن است، کنار پاسخ به مورد جستجو روی صفحه دیده شود. امّا آیا آگهی های روی صفحه نمایش های 5/2 در 5/2 سانتیمتری هم توانائی جلب نظر مصرف کنندگان را دارند؟ این سؤالی است که پاسخ به آن بعدا معلوم خواهد شد. بعضی شرکت های اینترنتی معتقدند آگهی هائی که به محض کلیک کردن روی آنها شماره تلفن آگهی دهنده شماره گیری می شود click-to-call ads))، مدل اوّلیّهء آگهی دهی روی تلفن های همراه خواهد بود.
گوگل، که در حال حاضر برای جستجو هایی که در آمریکا انجام می دهد آگهی نمی گیرد، اخیرا برنامه ای را برای جذب آگهی در ژاپن آغاز کرده است. وقتی دارندگان تلفن همراه ژاپنی جستجویی را یه کمک گوگل انجام بدهند در بالا و پائین پاسخ به سؤالشان آگهی هایی مشاهده خواهند کرد. مشتریان می توانند روی آن آگهی ها کلیک کنند تا شماره تلفن آگهی دهنده شماره گیری شود، یا به سایت آنها راه یابند.

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

بالا بردن سرعت اینترنت با یک دستور کاملا ساده


در ویندوز XP Pro درحالت پیش فرض Packet Scheduler سیستم را به 20 % از پهنای باند یک اتصال به اینترنت محدود می کند. یعنی اگر شما این تنظیمات را تغییر ندهید قادرید از 20 درصد پهنای باند اتصالتان به اینترنت بهره ببرید.
برای اینکه بتوانید از 100 درصد پهنای باندتان استفاده کنید و سرعت بالاتری را در اتصال به اینترنت تجربه نمایید، مراحل زیر را انجام دهید :

1.Run را از منوی Start اجرا کنید.
2. در Run عبارت gpedit.msc را تایپ کرده و OK را کلیک کنید.
3. منتظر بمانید تا Group Policy اجرا شود.
4. در بخش Local Computer Policy و زیر Computer Configuration گزینه Administrative Templates را گسترش دهید. ( با کلیک بر روی علامت + کار آن انجام دهید )
5. در لیست باز شده گزینه Network را نیز گسترش دهید.
6. حال در این لیست Qos Packet Scheduler را انتخاب کنید.
7. به گزینه هایی که در سمت راست ظاهر می شوند دقت کنید.
8 .بر روی Limit reservable bandwidth کلیک راست کرده و Properties را کلیک کنید.
9. پس از اینکه پنجره Limit reservable bandwidth Properties باز شد در برگه Setting و در زیر Limit reservable bandwidth گزینه Enabled را انتخاب کنید.
10. مشاهده می کنید که با انتخاب آن در روبروی Bandwidth Limit مقدار پیش فرض آن یعنی 20 درصد به نمایش در می آید.
11.به جای عدد 20 مقدار 0 را تایپ کرده و OK را کلیک کنید.
12.حال به Connection که به وسیله آن به اینترنت وصل می شوید رفته و بر روی دکمه Properties کلیک کنید.
13.به برگه Networking بروید و دقت کنید که Packet Scheduler فعال باشد (تیک کنار آن مشاهده شود).
14. این پنجره را OK کنید.
15.کامپیوتر خود را Restart کنید.
این کار را می توانید با نرم افزارهای قدرتمند بهینه سازی ویندوز مثلTuneUp Utilities خیلی سریعتر و راحتر انجام دهید.v
برای بازگشت به حالت پیش فرض هم می توانید مسیر فوق را دنبال کرده و بجای 0 عدد 20 را قرار دهید.

به نقل از خبرگذاری سلام

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

تماشای فیلم های آن لاین بدون نیاز به کامپیوتر

TiVo پیشتاز در عرصه ضبط ویدوئو های دیجیتالی اعلام کرده است که در حال تولید سرویسی است که بدون استفاده از PC مشتریان را قادر می سازد که اقدام به خرید فلیم و برنامه های تلویزیونی از طریق سرویس Unbox مربوط به Amazon.com بکنند.

به گزارش بخش خبر http:// iritn.com ، صاحبان TiVo که دسترسی به اینترنت پر سرعت را دارند می توانند فیلم های Unbox را مستقیما بر روی تلویزیون دانلود کنند.
مشتریان نیز قادرند تا فیلم را خریداری و یا با قیمت 1.99 تا 3.99 دلار کرایه کنند.
سرویسی که پیش از این ارائه گردید مشتریان را قادر می ساخت تا ابتدا برنامه ها و فیلم ها را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنند و سپس به روی تلویزیون خود منتقل نمایند.  

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

رقص نور در JetAudio

بدین منظور:
نرم افزار JetAudio را اجرا کنید و فایل صوتی را پخش کنید.
سپس کلیدهای ترکیبی Ctrl + K را همزمان بزنید.
خواهید دید که ابزار Sound2Vision فعال خواهد شد و تصاویر گرافیکی زیبایی را مطابق با آهنگ برای شما نمایش خواهد داد.
با استفاده از 3 فلش پنجره برنامه ، میتوانید نوع نمایش تصویر و تنظیمات آن را مطابق میل خود تنظیم کنید و از زیبایی آن لذت ببرید
منبع : ترفندستان 

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

کلیدهای میانبر ویندوز

shift+f10
منوی حاصل از کلیک سمت راست موس را برای شما نمایش می دهد.

alt+spacebar,n
پنجره در حال نمایش رابه حالت minimize در می آورد.

alt+spacebar,x
پنجره در حال نمایش را به حالتmaximizeدر می آورد.

ctrl+end
انتخاب آخرین آیکن پنجره فعال

ctrl+home
انتخاب اولین پنجره فعال

windowskey+e
باز کردن ویندوز اکسپلور

shift+windowskey+m
maximize کردن تمام پنجره ها به طور همزمان

windowskey+m
minimize کردن تمام پنجرها به طور همزمان

windowskey+L
ویندوز را در حالت logoff می برد. 

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

کلیه کلیدهای میانبر در محیط Gmail

کلیدهای تک:
کلید C: ایجاد Compose. در صورتی که کلید Shift+C را بزنید، پنجره‌ی Compose در پنجره‌ای جدید باز می‌شود.
کلید /: جستجو در ایمیل. در جعبه‌ی جستجو با نوشتن کلمه‌ای که می‌خواهید جستجو کنید.
کلید K: رفتن به قسمت Conversation جدید.
کلید J: رفتن به قسمت Conversation قدیم.
کلید N: ایمیل (پیام) بعدی.
کلید P: ایمیل (پیام) قبلی.
کلید O یا Enter: باز کردن. Conversationهای شما را باز می‌کند. (ترفندستان) حال چه در حالت Expands یا Collapses باشد.
کلید U: بازگشت به لیست Conversation.
کلید Y: آرشیو. آنچه را که در حال دیدن آن هستید را به قسمت آرشیو ایمیل شما می‌فرستد.
کلید X: انتخاب Conversation. برای آنکه آن را بخواهید پاک، آرشیو و کارهای از این نوع کنید.
کلید S: ستاره‌دار کردن پیام یا Conversation.
کلید ‍!: گزارش دادن اسپم بودن یک پیام یا Conversation.
کلید R: جواب دادن (Reply) به پیام. در صورتی که کلید Shift+R را بزنید، پنجره‌ی جواب دادن در پنجره‌ای جدید باز می‌شود.
کلید A: جواب دادن به همه (Reply All). در صورتی که از کلیدهای Shift+A استفاده کنید، پنجره‌ی Reply All در پنجره‌ای جدید باز می‌شود.
کلید F: فوروارد کردن. در صورتی که از کلیدهای Shift+F استفاده کنید، پنجره‌ی فوروارد در پنجره‌ای جدید باز می‌شود.
کلید Esc: خارج شدن

کلیدهای ترکیبی:
Tab سپس Enter: فرستادن پیام
Y سپس O: آرشیو کردن Conversation و رفتن به Conversation بعدی.
G سپس A: رفتن به قسمت All Mail
G سپس S: رفتن به قسمت Starred
G سپس C: رفتن به قسمت Contacts
G سپس D: رفتن به قسمت Draft
G سپس I: رفتن به قسمت Inbox
منبع : ترفندستان

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

مدیریت فضای هارد دیسک

چگونه فضای هارد دیسک را تجسم و مدیریت کنیم؟

شاید چند نفر از کسانی که در حال خواندن این پست هستند یادشان باشد روزگاری بود که نمی‌توانستیم به هیچ شکلی فضای خالی هارد دیسک‌مان را پر کنیم و هیچ نگرانی از بابت پر شدن هاردمان نداشتیم اما امروزه با وجود هارد دیسک‌های چند صد گیگابایتی و با وجود اینکه هر سال برای خرید هاردی با گنجایش بیشتر هزینه می‌کنیم ولی باز هم خیلی زود با پیغام Low Disk Space مواجه می‌شویم، واقعا چگونه گیگابایت‌های هارد دیسکمان پر می‌شوند آنهم این قدر تند و سریع؟

به هر حال می‌دانیم دیر یا زود هاردمان لبریز می‌شود و لازم خواهد بود تا به دنبال فایل‌هایی بگردیم که فضای آن را بلعیده‌اند و اضافی‌هایشان را کنار بگذاریم تا فضا برایمان کمی آزاد شود. اما چگونه؟ یعنی هنوز هم می‌خواهید اینکار را دستی انجام دهید؟ اگر جوابتان مثبت است و یک هارد صد گیگابایتی به بالا دارید خدا صبرتان بدهید، ولی برای کاری مثل این نیز ابزارها و راه حل‌های رایگانی تحت ویندوز، لینوکس و مک وجود دارد که قضیه را بسیار ساده و فارغ از هر نوع پیچیدگی کرده‌اند و قصد داریم به تعدادی از همین موارد بپردازیم.


مجسم کننده‌ی وضعیت فضای هارد دیسک در ویندوز: WinDirStat

ابزار رایگان و اپن سورس WinDirStat میزان فضای استفاده شده از هارد دیسک شما را با استفاده از نقشه‌ای که با رنگ‌های مختلف کدبندی شده است به شما نشان می‌دهد، در اصل رنگ‌ها در نقشه‌ی مذکور بیانگر این خواهد بود که چه نوع فایل‌هایی و کدام فولدرها فضای بیشتری را روی هارد دیسک شما اشغال کرده اند.

با استفاده از این برنامه می‌توانید به سادگی قاتلین بزرگ فضای هاردتان را شناسائی کنید، پنجره ابزار مذکور دارای سه پنل می‌باشد: منوی شاخه‌ای یا tree view که به شما اجازه گشت و گذار بر روی هارد دیسک‌تان را می‌دهد(بالا سمت چپ)، لیست فرمت فایل‌های موجود بر روی هارد دیسک‌تان به همراه رنگ مرتبط به آنها در نقشه که به آن List view می‌گویند (بالا سمت راست)، و در نهایت نقشه‌ای از هارد دیسکتان که بالاتر در موردش گفتیم و به آن treemap view می‌گویند (پنل زیرین). (روی تصویر برای دیدن سایز بزرگتر کلیک کنید)

 

در treemap یا نقشه‌ی هارد دیسک‌تان که در پنل زیرین قرار داشت هر فایل با یک مربع رنگی خاص مشخص شده است هر چه مربعی بزرگتر باشد بیانگر فایلی حجیم تر بر روی هارد دیسک شما است از طرفی این مربع‌ها با دایرکتوری حاوی فایل و خود فایل در ارتباط هستند، یعنی مثلا اگر شما روی یک مربع حجیم کلیک کنید (فرقی ندارد روی یک کوچکش هم می‌توانید کلیک کنید) در پنل منوی شاخه‌ای یا tree view بلافاصله به شما محل استقرار فایل روی هارد دیسک‌تان و خود فایل را نمایش می‌دهد.

 

بر عکس قضیه بالا هم وجود دارد، اگر در منوی شاخه‌ای یک فولدر خاص را انتخاب کنید مجموعه‌ی مربع‌هایی که در نقشه‌ی هارد شما بیانگر فایل‌های موجود در آن فولدر هستند به شما نمایش داده می‌شوند و اگر روی یک فایل خاص در منوی شاخه‌ای کلیک کنید در نقشه‌ی هاردتان مربعی که بیانگر آن فایل است برای شما پررنگ می‌شود.

اگر در پنل بالا سمت راست یا همان List view نوع خاصی -فرمت خاصی- از فایل را انتخاب کنید، کلیه فایل‌ها با آن فرمت در نقشه نمایش داده می‌شوند و می‌توانید در یابید کدام فایل‌ها با آن فرمت حجیم‌تر هستند و در کجای هارد مستقر شده‌اند و البته در همه مواردی که در بالا ذکر شد شما می‌توانید در داخل خود نرم افزار WinDirStat فایل‌های مورد نظرتان را حذف یا جا به جا نمائید تا فضای هارد دیسک‌تان را تا حدی آزاد نموده باشید.

 

مجسم کننده‌ی وضعیت فضای هارد دیسک در ویندوز/لینوکس/مک: JDiskReport

همانند WinDirStat نرم افزار مولتی پلتفرم JDiskReport نیز وضعیت فضای هارد دیسک شما را به صورت گرافیکی به شما گزارش می‌دهد البته این ابزار اینکار را با خطوط، نمودار ها و نوارهای بیشتری انجام می‌دهد.


از آنجایی که JDiskReport ابزاری بر مبنای جاوا است می‌بایستی قبل از نصب کردنش جاوا نیز بر روی سیستم شما نصب شده باشد، ضمن اینکه ابزار مذکور بیشتر به کاربران مک و لینوکس توصیه شده تا کاربران ویندوز و گزارش‌هایی هم وجود داشته است که با آنتی ویروس AVG بر روی ویندوز مشکلاتی دارد و AVG آن را به عنوان تروجانی با نام PSW.Lineage.PQ شناسائی می‌‌نماید. کاربران ویندوز می‌توانند آن را با مسئولیت خودشان نصب کنند هر چند که من نصبش کردم و مشکل خاصی هم بعد از نصب رویت نشد.

 

منبع: update blog 

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

غیرفعال کردن Security Center در ویندوز ویستا

بر روی آیکون Security Center در تسکبار (علامت تعجب نارنجی) راست کلیک کنید و Open Security Center را انتخاب نمایید.
در پنجره Security Center در سمت چپ صفحه (ترفندستان) روی عبارت Change the way Security Center alerts me کلیک کنید.
خواهید دید که پنجره جدیدی باز میشود و از شما سوال Do you want to be notified of security issue را میپرسد ، در این پنجره گزینه سوم یعنی
Don't notify me and don't display the icon - not recommended را انتخاب نمایید.
هم اکنون کار تمام است و شما دیگر از این پس Security Center را مشاهده نخواهید کرد.

لازم به ذکر است این روش با اندکی تفاوت در ویندوز XP سرویس پک 2 و ویندوز 2003 امکان پذیر است.
از: http://tarfandestan.com

 

 

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

انجام عملیات ریاضی در Microsoft Word به شکلی سریع

بدین منظور:
نرم افزار Word را اجرا کنید.
از منوی Tools بر روی Customize کلیک کنید.
در پنجره جدید به تب Commands بروید.
اکنون یک پنجره دارای 2 ستون خواهید داشت. از ستون Tools ، Category را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید. از ستون دیگر ، Tools Calculate را پیدا کنید (جزء موارد آخر). اکنون Tools Calculate را گرفته و آن را در جای مناسبی از نوار ابزار بالای صفحه رها کنید. ( Drog & Drop ) .
پس از اینکه دکمه Tools Calculate در جای مناسبی از نوار ابزار جای گرفت ، پنجره Customize را ببندید.
حال در یک صفحه خالی Word ، به عنوان مثال دو عدد را این گونه بنویسید:

253
+
789

هر عدد با یک Enter از خطی بعدی جدا گردد. عملگر ریاضی هم مابین دو خط عدد جای گیرد.

یا دو عدد را پشت سر هم و به شکل زیر وارد کنید:

253 + 789

اکنون این 3سه خط را با موس بگیرید و به حالت انتخاب درآورید ( Highlight کنید ) ، بر روی دکمه Tools Calculate که ایجاد کردید ، کلیک کنید.
سپس در خط بعدی ، دکمه Ctrl+V را همزمان فشار دهید تا پاسخ که در اینجا به فرض 1042 است نمایان شود.
منبع از : iritn.com

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

خلاصی از دست پوشه بی استفاده ویندوز

برای این کار:
ابتدا از منوی Search ، Start ویندوز را اجرا کنید.
سپس All files and folders را انتخاب کرده و در بخش بعدی ، فلش کنار More advanced options را بزنید. اکنون تیک گزینه های زیر را بزنید:

Search system folders
Search hidden files and folders
Search sub folders

حالا عبارت sfcfiles را در فیلد ابتدایی وارد کرده و دکمه Search را بزنید.
پس از پایان جستجو ، تعدادی فایل sfcfiles.dll یافت خواهد شد.
اکنون روی تک تک این فایل ها راست کلیک کرده و Rename را انتخاب کنید (ترفندستان) و نام آن را به نام دلخواهی غیر از آن چه هست تغییر دهید. مثلأ sfcfiles2.dll.
در این زمان شما پیغام خطایی دریافت خواهید کرد مبنی بر این که این فایلها جزء فایلهای سیستم اند و از شما درخواست می کند که برای برگرداندن آنها به حالت اول CD ویندوز را بگذارید ، دکمه Cancel را بزنید.
سپس سیستم را Restart نمایید.
اکنون پس از راه اندازی مجدد سیستم به سادگی میتوانید با فشردن دکمه Delete پوشه Xerox و همچنین Nwwia را پاک نمایید.
منبع از:tarfandestan.com 

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

ترفندهای ویندوز XP

این صفحه برای کسانی نوشته می شه که قصد دارند از کامپیوتر و ویندوز بیشتر بدونن و با دستورات جالب و پنهان ویندوز آشنا شوند و در برنامه هایی مانند ویندوز تغییرات ظاهری ایجاد کنند طوری که در نظر دیگران جالب باشد، دیگران را سر کار بگذارند و راههای دیگری برای انجام کارها ببینند. ما در تمام نوشته های آتی این ستون فرض را بر این می گذاریم که شما Microsoft Windows XP دارید. در ویندوز XP، یکی از بهترین ابزارهایی که در دست شماست، همان صفحه مشکی Command prompt است. در ویندوز XP دو نوع DOS وجود دارد. یکی cmd.exe و دیگری command.com که cmd.exe برای کارهای ما مناسبتر است و کلیک روی دگمه Start و انتخاب All programs و انتخاب Accessories و سپس کلیک روی Command prompt نیز همین را باز خواهد کرد. (راه مناسبتر: دگمه ویندوز کیبورد را به همراه حرف R فشار دهید، تایپ کنید cmd و Enter کیبورد را فشار دهید).
 تغییر رنگ صفحه مشکی خط فرمان: کافی است روی آیکونی که بالا سمت چپ خط عنوان صفحه Command prompt وجود دارد کلیک کنید و روی Properties کلیک کنید. حالا از انتخابهای بالای پنجره باز شده روی Colors کلیک کنید و رنگهای مورد نظر خود را انتخاب کنید. نتیجه را در همان پایین به صورت preview مشاهده خواهید کرد.
راه حل دیگر استفاده از دستور color است. این دستور دو پارامتر خود را که به ترتیب نشان دهنده رنگ زمینه و نوشته هستند به طور به هم چسبیده دریافت می کند. برای مشاهده کد رنگها از دستور ?/color استفاده کنید. به عنوان مثال دستور color fc رنگ زمینه را سفید و رنگ نوشته را قرمز خواهد کرد.

 گذاشتن اسم (عنوان) برای صفحه Command Prompt: با استفاده از دستور title می توانید نام یا نوشته مورد نظر خود را در نوار عنوان (title bar) بالای صفحه command prompt نمایش دهید. استفاده از این دستور بخصوص در Batch file نویسی توصیه می شود. کافی است که عنوان مورد نظر خود را بعد از دستور title وارد کنید. مثلا: Title In the name of God

 تغییر قالب Prompt: دستور Prompt که از قدیمیترین دستورات DOS است هنوز هم فعال است و با زدن آن می توانید به راحتی به قالب مورد نظر دست پیدا کنید. به عنوان مثال دستورات زیر را امتحان کنید (برای بازگشت به حالت عادی کافی است تایپ کنید prompt و Enter کنید.):
Prompt $t :فقط ساعت فعلی را به جای اسم و مسیر فایل نمایش خواهد داد
Prompt I Hacked your $V $_On $D @ $T$_$P$G
Prompt Hacked by me @ $T $G
Prompt /? :برای مشاهده راهنمای این دستور
· استفاده از دستور ShutDown: با این دستور می توانید هر کار مربوط به Shut down از Log off user گرفته تا تنظیم ساعت برای خاموش شدن کامپیوتر، خاموش کردن کامپیوتر فرد دیگری و ... را انجام دهید. برای استفاده از این دستور اسم کامپیوتر را باید بدانید. اگر قصد خاموش یا ریست کردن کامپیوتری که پای آن نشسته اید را دارید ولی اسم آنرا نمی دانید، به سادگی به System در کنترل پنل بروید (قابل باز شدن از طریق کلیک راست روی My computer و انتخاب Properties و یا باز کردن Control Panel و اجرای System) حالا اسم کامپیوتر را مقابل نوشته Full computer name می بینید. برای تغییر نام کامپیوتر هم می توانید روی دگمه Change در همان پنجره کلیک کنید. حالا که اسم کامپیوتر را می دانید، از این دستور به این شکل بامزه استفاده کنید:
shutdown -r -m \\esme-computer -t 300
توجه کنید که به جای esme-computer باید همان اسم کامپیوتر را قرار داد و دو علامت \\ باید باقی بمانند. "r" به معنی restart است. می توانستید از "l" و "s" به ترتیب مخفف Logoff و Shutdown به جای "r" استفاده کنید. عدد 300 بعد از t به این معناست که عمل restart بعد از 300 ثانیه انجام شود. اضافه کردن c به دستور بالا به شما اجازه می دهد نوشته دلخواه خود را نیز روی صفحه به نمایش بگذارید:
shutdown -r -m \\hafoo -t 300 -c "Khodahafezetoon!!"
با زدن دستور زیر می توان عمل دستور shutdown را تا قبل از سپری شدن زمان t لغو کرد:
shutdown -a
و در نهایت می توان با دادن دستور زیر صفحه گرافیکی مخصوصی را باز کرد که همین گزینه ها را دارد:
shutdown -i
اضافه کردن منفی f قبل از منفی m این حسن را دارد که به برنامه های در حال اجرا دستور می دهد بدون دادن پنجره هشدار خود را ببندند. همه دستورات بجز حالت logoff اگر قسمت منفی m و اسم کامپیوتر حذف شود کامپیوتری که پای آن نشسته اید را در نظر می گیرند و کار را انجام می دهند.
 استفاده از SFC: برنامه SFC که نام آن مخفف System File checker می تواند فایلهای حفاظت شده ویندوز شما را چک کند و از سلامت و حضور آنها مطمئن شود. ساده ترین راه استفاده از آن تایپ کردن sfc /scannow در خط فرمان است. این برنامه می تواند فایلهای خراب یا مفقود شده را از روی سی دی ویندوز شما به سیستم بازگرداند. (اگر اشتباهی فایلی را پاک کردید یا صدمه ای به سیستم زدید، در ویندوز XP ما System Restore را به جای این برنامه به شما پیشنهاد می کنیم که در Start -> All programs -> Accessories -> System tools قرار دارد. این برنامه سیستم شما را به تاریخی که می دهید باز می گرداند.)

 مشاهده مشخصات سیستم با استفاده از Systeminfo: با این دستور اطلاعات جالبی از قبیل اینکه این کامپیوتر چه مدت است که روشن بوده است (System Up Time)، مقدار حافظه فیزیکی و مجازی خالی، تاریخ و ساعتی که ویندوز روی این سیستم نصب شده است، تعداد CPUها و سرعت آنها، اسم کامپیوتر، تنظیمات Time Zone و زبانها، به روزرسانیهای انجام شده به روی سیستم و اینکه متعلق به کدام Service Pack ویندوز بوده اند و اطلاعات کاربردی دیگری را می توان به دست آورد. این دستور با سوئیچ s/ می تواند برای گرفتن همین اطلاعات از یک کامپیوتر دیگر نیز به کار رود! برای اطلاعات بیشتر می توانید مطابق معمول برنامه های خط فرمانی از سوئیچ ?/ استفاده کنید.
مخصوص مدیران سیستم و حرفه ای ترها:
 دستورات Tasklist و Taskkill ، دستور FSUtil، دستورات SC، WMIC،SchTasks و AT را ببینید.

برخی از قسمتهای این نوشته ها ممکن است از سرویسهایی استفاده کنند که آنها را نصب نکرده باشید. بهتر است از
Control panel->add/remove programs->add/remove windows components
همه چیز را علامت بزنید. (بخصوص سرویس Fax ویندوز XP احتمالاً برایتان جالب خواهد بود که با کیفیتی خوب Fax ارسال یا دریافت می کند و برای این کار تنها کافی است که آن را نصب کنید و سپس با استفاده از گزینه Print موجود در برنامه ها خواهید دید که پرینتری به اسم fax دارید و با انتخاب آن و پرینت گرفتن به روی آن شماره فکس از شما پرسیده و فکس ارسال می شود.)
در ویندوز XP کنسولهای متعددی برای تنظیمات وجود دارند. برای اینکه شما را کاملاً با اصول این موضوع آشنا کنیم و خودتان بتوانیأ همه آنها را بیابید، قصد داریم از روشی غیر از روش میانبر آنها را اجرا کنیم، اما بدانید که صرف زدن اسم این فایلها که پسوند msc دارند در قسمت Run (قابل دسترسی با فشردن همزمان کلیدهای ویندوز و R، یا از داخل منوی Start) برای اجرای آنها کافی است.
ابتدا mmc را اجرا کنید. برای این کار کافی است در صفحه cmd تایپ کنید mmc و Enter کنید یا همین کار را داخل جعبه متن Run انجام دهید. حال از منوی File انتخاب کنید: Open. حال بایأ به آدرس مناسب که فایلهای دارای پسوند msc در آنجا منتظر ما هستند برویم. فایلهای مناسب این برنامه در داخل پوشه system32 داخل پوشه windows پیدا می شوند که معمولاً چنین آدرسی دارد: c:\windows\system32
حال علاوه بر پوشه ها، تعدادی فایل خواهید دید. از اسم و آیکون برخی از آنها طرز کار آنها را می توانید حدس بزنید و از این میان حتماً با dfrg.msc آشنا هستید که وظیفه آن Defrag کردن هارددیسک شما است (آن را Open کنید و ببینید) و نیز Device manager را می توانید با devmgmt.msc باز کنید. ما تمرکز خود را روی دو فایل از این فایلها یعنی gpedit.msc و compmgmt.msc قرار می دهیم که شامل اکثر فایلهای دیگر هم می باشد ولی دیدن قسمت System Monitor از perfmon.msc را به شما توصیه اکید می کنیم.
فراموش نکنید که باید همه این کارها را انجام دهیأ تا متوجه شوید و من به عمد هرگز در این قسمتها عکسی قرار نخواهم داد تا شما را وادار به تجربه آنها کنم. از آنجایی که mmc بیش از حد نیاز یک کاربر معمولی قدرت دارد و با آن می توان در فایلها تغییراتی ایجاد کرد، حال آن را ببندید. بررسی خود را با Computer management آغاز می کنیم و سپس انشاالله در قسمت آینده به Group Policy می پردازیم.
ما در اینجا توضیحاتی خلاصه می دهیم، همیشه می توانید با کلیک روی "؟" بالا سمت چپ صفحات و سپس کلیک روی عناوین توضیحی در مورد هر عنوان بگیرید.
Computer management را با تایپ کردن compmgmt.msc در جعبه متن Run و فشردن Enter اجرا کنید. این برنامه را می توانید از Adminestrative tools موجود در منوی Start (و شاید در All programs) پیدا کنید. اگر Adminestrative tools را ندارید، روی لبه بالای منوی Start کلیک راست کنید، انتخاب کنید Properties و سپس به ترتیب Custumize و Advanced را پیدا کنید و از پایین قسمت Start menu items، نمایش آنرا فعال فرمایید.
حال که Computer management را اجرا کرده اید، کمی درباره آن برای شما توضیح خواهیم داد:
 قسمت System tools:
o قسمت Event viewer: اطلاعات جالب و در عین حال کاملی از پیامهای مختلفی که شما از سیستم خود گرفته اید، از Crash گرفته تا اتصال به یا disconnect شدن اینترنت و مطلع شدن از کارهایی که ویندوز انجام داده یا قصد انجام آنها را داشته است از ضبط کردن registry به نیت Backup تا تلاش برای به روز کردن ساعت کامپیوتر شما از روی سایتهای ساعت روی اینترنت. قصد نداریم در مورد آن اینجا توضیحی بدهیم، با Double click می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پیام بگیرید. استفاده اصلی آن هنگامی است که به سراغ رایانه ای می رویم برای تعمیر نرم افزاری آن و قصد داریم مثلاً ببینیم از دیروز که این سیستم خراب شده بوده است چه برنامه هایی از آن Crash می کرده اند و یا بخواهیم ببینیم سایر کاربران کامپیوتر ما چه مدت به اینترنت متصل بوده اند و ...
o قسمت Shared folders: این قسمت بستگی به ساختار سیستم شما دارد و دستکاری آن را زیاد توصیه نمی کنیم. با فرض اینکه از NTFS استفاده می کنید (اگر نمی کنید، اشتباه می کنید! با استفاده از دستور Convert به NTFS بپیوندید) پیشنهاد می کنیم تعداد کاربران همزمان مجاز را بر حسب نیاز از Maximum allowed به 1 یا 2 کاهش دهید.
o قسمت Local users and groups: در این قسمت کاربران و گروههای تعریف شده روی رایآنه خود را خواهید دید. اگر شما هم مثل خیلی از دوستان اهل ویندوز 2000 که به سراغ XP آمده اند جای خالی امکان تعریف کاربر از انوع Power users، Backup operators و مانند آنها را حس کرده باشید و تعجب کرده باشید که چرا ویندوز XP در ظاهر این امکانات را ندارد، از اینجا می توانید این امکانات را مورد استفاده قرار دهید. توضیح بسیار خلاصه برخی از امکانات اینجا:
 در قسمت users، با double click روی اسم یک کاربر و آوردن قسمت General می توانید اسم و مشخصات کاربر را تغییر دهید. مربعهایی که در قسمت General می بینید امکانات خوبی به شما می دهد که معنای آنها با دانستن مقدمات زبان انگلیسی کاملاً مشخص می شود.
 در قسمت users، با double click روی اسم یک کاربر و آوردن قسمت Member of می توانید با Add او را به عضویـت گروه دیگری درآورید و یا با Remove او را از گروهی خارج کنید. هر گروهی به وی امکانات خاصی می دهد و گروه Administrators تمامی حقوق را به وی می دهد که دادن آن به کسی بجز خودتان توصیه نمی شود. برای افزودن گروه، پس از کلیک روی Add، روی Advanced کلیک فرمایید و سپس با کلیک روی Find now خواهید دید که لیست تمام گروههای موجود روی سیستم را برای شما به نمایش در می آورد و به شما اجازه می دهد بدون حفظ بودن دقیق آن اسامی به هدف خود برسید. توضیح گروهها را در قسمت Groups جلوی اسم گروهها یآ با Double click روی آنها می توانید ببینید. راه دیگر این کار استفاده از Add در منویی است که با Double click روی اسم یک گروه ظاهر می شود. در این حالت هم با کلیک روی Find now خواهید دید که لیست تمام کاربران تعریف شده روی سیستم را برای شما به نمایش در می آورد و به شما اجازه می دهد بدون حفظ بودن دقیق آن اسامی به هدف خود برسید.
 دوستان علاقمند به شبکه از دیدن قسمت Profile که با double click روی اسم یک کاربر در قسمت users ظاهر می شود هم لذت خواهند برد و سایرین هم ممکن است از گذاشتن یک script برای دیگران لذت ببرند ;-)
o قسمت Device manager: همان Device Manager موجود در قسمت System از Control Panel است.

 قسمت Storage:
o قسمت Disk defragmenter نیازی به توضیح ندارد، پیشنهاد می شود هر از چند گاهی از آن استفاده نمایید.
o قسمت Disk management: یکی از مهمترین قسمتها و بهترین راه برای Partition بندی، تغییر Partitionها، رفع مشکلات پدید آمده در Partition بندی و موارد مشابه است. اگرچه Diskpart قابل اجرا از درون cmd یا run بسیآر قدرتمند است، اما استفاده از آن دشوار است و استفاده از Fdisk هم به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود (هرچند که متاسفانه در اکثر آموزشگاهها به دلیل ناآگاهی اساتید کماکان Fdisk به عنوان تنها روش آموزش داده می شود). اما نحوه استفاده از این قسمت را به دلیل کمی خطرناک بودن آن چندان توضیح نخواهیم داد و از کاربرانی که تا این لحظه نحوه کار با Fdisk یا Partition magic یا هیچ برنامه Partition بندی دیگری را نمی دانند، پیشنهاد می شود در حضور استاد کار با آن را فرا بگیرند یا آن را روی یک Hard خالی اجرا کنند که اطلاعاتی را از دست ندهند. به جای آموزش این قسمت، به این نکته اکتفا می کنیم که از شما بخواهیم روی همه چیز از شکلها گرفته تا نوشته ها کلیک راست Mouse کنید تا به خوبی تمام امکانات را ببینید. اگر فضای خالی یا جای خالی یک Partiton حذف شده روی هارددیسک شما موجود باشد نیز با یک کلیک راست روی آن می توانید آن را به یک drive تبدیل کنید.
o قسمت Libraries: با کلیک راست روی اسم درایوها و انتخاب Properties می توانید تنظیماتی انجام دهید که از مهمترین آنها می توان به قسمت Security اشاره کرد که در آن می توانید حق استفاده، کنترل یا تغییر حقها را به کاربران بدهید یا از آنها بگیرید.

 قسمت Services and applications:
o قسمت Services: انواع سرویسها اعم از سرویسهای فعال و غیر فعال که به شما امکان فعال یا غیر فعال کردن آنها، مشاهده سرویسهای پیشنیاز (سرویسهایی که باید موجود و فعال باشند تا این سرویس بتواند فعال شود)، مشاهده اطلاعاتی در مورد آن سرویس و امکانات دیگری می دهد.
o قسمت Indexing service: اگر این سرویس روی فایلهای شما اعم از Local یا فایلهای مربوط به رایانه شما به عنوان یک web host نصب شده باشد می توانید از اینجا برای جستجو در آن یا مشاهده وضعیت آن استفاده کنید.
قسمت Internet information services: اطلاعات مربوط به سایت، ایمیل، FTP و هر آنچه به این سرویس مربوط از تنظیمات آن گرفته تا وضعیـت فعلی آن است.
منبع : iritn.com

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٢٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

ارسال چند سطر در یک پیام یاهو مسنجر

قصد داریم تا هم اکنون یک ترفند ساده اما کاربردی در یاهو مسنجر را به شما معرفی کنیم. همان طور که میدانید در تمامی محیط های ویندوز وقتی میخواهید یک سطر پایین بیایید همواره از دکمه Enter استفاده میکنید. اما در یاهو مسنجر با زدن دکمه Enter متن نوشته شده توسط شما برای فردی که با او چت میکنید ارسال میشود. در نتیجه با زدن Enter نمیتوان یک سطر پایین آمد. حال با استفاده از این ترفند میتوانید در هر بار ارسال چندین خط نوشته و سطر به سطر پایین بیایید.

بدین منظور:
در داخل صفحه مربوط به ارسال PM یا داخل ChatRoom کافی است متن مورد نظر را نوشته و سپس دکمه Ctrl را نگاه داشته و Enter بزنید. خواهید دید که یک سطر مکان نما پایین آمده و میتوانید در خط پایین بنویسید.
این را هم بدانید که با این کار متن همان گونه که تایپ کرده اید برای فرد مورد نظر نمایش داده میشود.

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

بررسی دلایل مختلف پاک شدن آفلاینها در یاهو

یکی از مهمترین دغدغه هایی که کاربران یاهو مسنجر با آن مواجه هستند از بین رفتن آفلاین هایی است که دوستان برای آنها ارسال میکنند. به اصطلاح گاهی آفلاینهای یاهو مسنجر میپرد. این موضوع دلایل مختلفی دارد. در این ترفند قصد داریم به بررسی دلایل مختلف این پیش آمد بپردازیم و راه حل ساده مشاهده مجدد آفلاینها را به شما معرفی کنیم.

اما دلایلی که باعث میشوند آفلاینهای ما پاک شوند:

پائین بودن سرعت وصل شدن به سرور یاهو
از آنجایی که بیشتر کاربران اینترنتی در ایران از سرویس اینترنتی تلفنی یا Dialup استفاده می کنند، از سرعت پائینی برخوردارند. و موقع وصل شدن به سرور یاهو مسنجر، به دلیل این که ارسال بسته های اینترنتی (Packets) به سرور یاهو بیش از حد معمول طول می کشد، لذا تصور یاهو بر این می شود که شما قطع شده اید و باید دوباره وصل شوید. در حالی که نصف عملیات Login شدن را انجام داده اید.در این حالت، به دلیل این که یک ارتباط (ولو ناموفق) با یاهو برقرار شده است، یاهو با احتساب این که شما به سرور وصل شده اید، آفلاین ها را برای شما ارسال می کند. و از محل نگهداری آن پاک می شود. و چون شما در برقراری تماس با یاهو ناموفق بوده اید، لذا دوباره وصل می شوید. که این عمل باعث می شود آفلاین های شما بپرد. چون طبق تصور یاهو، دیگر آفلاینی وجود ندارد که برای شما ارسال شود.البته در نسخه های 5 و به قبل یاهو مسنجر، هیچ وقت آفلاینها پاک نمی شدند. و خود شما باید آنها را پاک می کردید.

بد شانسی در ارتباط اینترنت
چنانچه وقتی مسنجر شما در حال بالا آمدن باشد و به طور تصادفی اینترنت شما قطع (Disconnect) شود، متاسفانه پنجره آفلاین های شما خود به خود بسته می شود. که البته این کار نتیجه برنامه نویسی بد این قسمت یاهو مسنجر است. البته چنانچه از پشت LAN به یاهو وصل شده باشید، کمی طول می کشد تا قطع بودن شما به برنامه یاهو مسنجر ثابت شود.

زیاد بودن بیش از حد آفلاین ها
کسانی که افراد زیادی آنها را Add کرده اند و مرتبا Send To All از افراد مختلف دریافت می‌کنند، معمولا در دریافت آفلاین ها مشکل دارند. چون یاهو از یک حدی بیشتر آفلاین ها را نگهداری نمی کند و چنانچه به بیش از حد مورد نظر برسد، تنها تعداد خاصی از آخرین آفلاین ها به نمایش در می آیند و بقیه دور ریخته می شوند.

دیر به دیر Login کردن به یاهو مسنجر
چنانچه شما یک مدت طولانی، مثلا چند ماه به یاهو مسنجر Login نکنید، آفلاین های شما می‌پرد.

دیر رسیدن آفلاین ها به دست شما
گاهی اوقات به دلایل نامشخص، آفلاین ها دیر به دست شما می رسند. مثلا، فردی دیروز برای شما آفلاین گذاشته، اما شما امروز وقتی وارد مسنجر می شوید آفلاین را نمی بینید. بلکه ممکن است در دفعات بعدی آن آفلاین به دست شما برسد.

--------------------------------------------------------------------------------

اما چه کنیم که آفلاینهای خودمان را مجدد مشاهده کنیم؟ بدین منظور باید قسمت Message Archive یاهو مسنجر را فعال کنیم.
بدین منظور از منوی Messenger به Preferences بروید. حالا به قسمت Archive رفته و تیک گزینه Yes , save all of my messages را بزنید. اکنون OK کرده و خارج شوید.
پس از این کار تمامی آفلاینهایی که برای شما ارسال میشود در داخل Message Archive ذخیره میشود. برای مشاهده این قسمت از منوی Contacts به Message Archive بروید.
تنها دقت کنید آفلاینهایی که برایتان ارسال میشود ولی هرگز به دست شما نمیرسند طبعأ در این قسمت هم ذخیره نمیشوند.

به نقل از ترفندستان

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

مشاهده آفلاین ها یاهو به صورت کامل

تا به حال به این موضوع دقت کرده اید وقتی یاهو مسنجر خود را باز می کنید همه پیغام هایی که به صورت آفلاین آمده اند به صورت یک دست هستند. یعنی سایز قلم آنها و یا رنگ آنها و یا نوع قلم آنها همه یکسان و مثل هم اند. ولی شاید شما بخواهید ببینید که فرستنده چه پیامی از چه حالت هایی در نوشته خود استفاده کرده است. مطمئنأ حالت های نوشتن در بیان احساسات نویسنده تاثیر بسزایی دارد. حال شما می توانید با استفاده از این ترفند این کار را صورت دهید.
بدین منظور:
پس از لوگین به آیدی خود و پس از مشاهده صفحه آفلاین ها کافی است روی آیدی فرد فرستنده دوبار کلیک کنید یا دکمه Reply را بزنید تا صفحه PM شخص باز شود و پیام او با تمام افکت هایش برایتان آشکار شود.

به نقل از ترفندستان

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

ارسال BUZZ به شکل پشت سر هم برای طرف مقابل

یکی از توانمندی های یاهو مسنجر هنگام چت استفاده از دکمه BUZZ به نوعی برای آزار طرف مقابل است! اما خود یاهو این گزینه را به نوعی تنظیم کرده است که پس از زدن دکمه تا 15 ثانیه امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد. در این ترفند قصد داریم روشی جالب را به شما معرفی کنیم که با بهره گیری از آن میتوانید بدون استفاده از برنامه جانبی خاصی به نوعی این محدودیت زمانی را از بین ببرید و به شکل پیاپی و پشت سر هم برای طرف مقابل BUZZ بفرستید!
برای این کار:کافی است پس از انتخاب ID شخص از روی لیست و باز شدن پنجره PM ، یکبار دکمه BUZZ را بزنید.
اکنون به شکل سریع پنجره چت را بسته و مجدد روی ID شخص را باز کنید و BUZZ بزنید.
اگر این کار - یعنی باز و بسته کردن پنجره چت فرد مقابل و زدن دکمه BUZZ - را به شکل پشت سر هم و سریع انجام دهید به تعداد دفعات اینکار عمل BUZZ برای فرد مقابل صورت میگیرد.
فرد مقابل نیز اصلأ متوجه نمیشود که شما هر بار پنجره چت را میبندید و باز میکنید.
به نقل از ترفندستان

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

دوربین جدید

شرکت نیکون سه‌شنبه مدل جدید D60 خود را که ادامه‌ای بر مدل‌های موفق D40 وD04x بوده و امکانات جدیدی را بهمراه ویژگی‌های محبوب قدیمی به همراه دارد معرفی کرد. همچنین به همراه این دوربین سه مدل لنز جدید نیز رونمایی شدند.
D60 به عنوان سطح جدیدی از دوربین‌های رده D-SLR رزولوشنی برابر با 2/10 مگاپیکسل داشته و از پردازنده اختصاصی نیکون به‌نامEXSPEED که پیش از این در مدل‌های D3 و D330 بکار گرفته شده بود بهره می‌برد. این دوربین همچنین مجهز به سیستم نوردهی پویا است.برخی دیگر از امکانات D60 شامل سیستم جدید دوگانه پاک‌کننده غبار و همچنین سیستمی است که Airflow Control System نامیده می‌شود. این ویژگی در اصل بصورت یک خروجی هوا است که در کف دوربین قرار داشته و وظیفه آن جابجا‌نمودن هوای موجود در جلوی سنسور در زمان فشردن شاتر است. این طراحی بسیار جالب بوده و بطور نظری هرگونه گردوغبار را از داخل دوربین خارج خواهد ساخت.
مدل جدید نیکون همچنین ویژگی‌های اضافه‌ای دارد که مدل D04x نسبت به مدل D40 داشت. مواردی مانند 2.5LCD اینچی و امکانات تدوین داخلی مانند برطرف‌کننده قرمزی چشم. ویژگی جدید صرفه‌جویی در توان موجب می‌شود تاLCD دوربین در زمان بکارگیری منظره‌یاب چشمی خاموش شود. آخرین امکان نیز کهStop Animation Movie feature نام گرفته به کاربر اجازه خواهد داد تا با استفاده از یکصد عکسJPEG یک کلیپ تصویری بسازد.

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

12 تکنیک برای عکاسی بهتر با موبایل + عکس

 
 

12 تکنیک برای عکاسی بهتر با موبایل

  - در سال‌های اخیر وضوح دوربین‌های موبایل بهتر شده و نرم‌افزارهای متعددی برای ویرایش و بهبود کیفیت عکس‌ها معرفی شده است. آشنایی با چند تکنیک ساده می‌تواند نتیجه عکاسی با این دوربین‌ها را مطلوب‌تر کند.

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/11-3-31-123027download.jpg

اثر نور را در نظر بگیرید

با کمی جابجایی، سوژه عکاسی را در بهترین وضعیت تابش نور قرار دهید و سعی کنید خودتان یا دوربین مانعی جلوی این پرتوها ایجاد نکنید. بهتر است نور به لنز دوربین شما تابیده نشود و بهترین حالت این است که نور از پشت دوربین مستقیما به سوژه مورد نظرتان بتابد.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/dsc_0006.jpg

لنز دوربین را همیشه تمیز نگه دارید

بسیارساده به نظر می‌رسد اما اگر همین نکته‌ ساده را در نظر نگیرید، تکنیک‌های دیگر نیز اثر خود را از دست خواهند داد. بسیاری از ما روی لنز دوربین‌های عکاسی حساسیت زیادی داریم و آنها را تمیز نگه می داریم اما تماس مداوم دست با لنز دوربین تلفن‌های همراه، باعث می‌شود نتوانیم این نکته را در مورد آنها رعایت کنیم.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/digzoom.jpg

زوم دیجیتال را فراموش کنید

واقعیت اینست که هر چقدر از بی‌فایده‌ بودن زوم دیجیتال بگوییم باز هم اغراق نکرده‌ایم. اگر لازم است از فاصله کمتری از یک سوژه عکاسی کنید، بهتر است به آن نزدیک و نزدیک‌تر شوید و اگر این امکان وجود ندارد، پس از عکاسی از نرم‌افزارهای ویرایشی استفاده کرده و بخش‌هایی از عکس را حذف کنید.

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/k750_flashlight.jpg

به فلاش‌های ال.ای.دی همیشه اعتماد نکنید

باور کنید در کیفیت فلاش‌های ال.ای.دی اغراق شده است. آنها گاهی می توانند اثرات نامطلوبی روی عکس‌های شما داشته باشند. هنگامی که به نور نیاز دارید عملکرد آنها خوب است اما گاهی بدون اینکه محیط نیازی به نور اضافه داشته باشد، عمل می‌کنند و کیفیت عکس‌ها را از بین می برند.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/Camera-Zoom-FX-Color-Effects.jpg

از جدیدترین نسخه نرم‌افزارهای مورد نیاز استفاده کنید

اگر از کاربران تلفن‌های هوشمند هستید، می‌توانید نرم‌افزارهای متعددی را برای بهبود عملکرد دوربین گوشی همراه‌تان دانلود کنید یا بخرید. اگر سیستم‌عامل تلفن هوشمند شما آندروئید است، CameraZOOM FX می‌تواند انتخاب خوبی باشد و برای گوشی‌های آیفون نیز Camera+ انتخاب بسیار خوبی است.

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/500x_picsize-1.jpg

وضوح تصویر را مطابق نیازتان انتخاب کنید

در بسیاری از گوشی‌های تلفن همراه امکان انتخاب وضوح تصویر وجود دارد. اگر می‌خواهید عکسی را ام.ام.اس کنید، بهتر است وضوح پایین را انتخاب کنید تا عکسی با حجم پایین، کیفیت نه‌چندان مطلوب و قابلیت ارسال سریع در اختیار داشته باشید.

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/500x_stableshot.jpg

 

Stable Shot را فعال کنید

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما هنگام عکاسی با دوربین موبایل با آن مواجه می‌شویم، لرزش دست‌ها است که می‌تواند کیفیت عکس را تحت‌الشعاع قرار دهد. برای حل این مشکل بهتر است به جای اینکه نفس‌تان را مانند یک تک‌تیرانداز در سینه حبس کنید، همه چیز را به Stable Shot بسپارید و آنرا در تنظیمات دوربین خود انتخاب و فعال کنید.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/500x_whitebalance.jpg

 

تراز سفیدی را تصحیح کنید

اغلب دوربین‌های موبایل در تشخیص تراز سفیدی خوب عمل می‌کنند اما زمانی که نور محیط کافی نباشد، تشخیص این تراز برای آنها دشوار خواهد شد. در این صورت رنگ تصویر با رنگ‌های طبیعی مطابق نخواهد بود. برای تصحیح این مورد بهتر است پس از باز کردن درب دوربین، حدود ۵ ثانیه به لنز آن فرصت دهید تا خودش را با نور محیط انطباق دهد.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/500x_angelaexposure.jpg

 

نور ورودی به لنز را افزایش دهید

بزرگترین مشکل دوربین‌های موبایل عدم‌توانایی آنها در تنظیم صحیح ورودی نور و عکاسی مناسب در نور اندک است. به همین دلیل تغییر در میزان نوردهی عکس، مخصوصا در محیط‌هایی با نور کم می‌تواند بهترین گزینه برای بهبود کیفیت عکس‌ها باشد. به سادگی با افزایش میزان نوردهی عکس‌ها می‌توانید کیفیت آنها را افزایش دهید.

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/photoshop-tutorial-image36.jpg

 

عکس‌های بد به ویرایش خوب نیاز دارند

پس از به کارگیری بسیاری از تکنیک‌ها باز هم ممکن است عکس نهایی ایده‌آل شما نباشد. در این صورت می‌توانید پس از انتقال آن به رایانه‌تان از نرم‌افزارهای متعددی مانند فتوشاپ، GIMP، Paint.net یا iPhoto استفاده کنید. نرم‌افزارهای موبایل متعددی نیز برای ویرایش عکس‌ها وجود دارند.

 

http://www.khabaronline.ir/images/2011/3/500x_bw.jpg

عکس‌های سیاه‌ و سفید بگیرید

اگر دوربین خوبی در اختیار ندارید یا استفاده از ویرایش رنگ‌ها کمک چندانی به بهبود کیفیت عکس‌های تار شما نکرده است، می‌توانید آنها را سیاه و سفید کنید. تنها یک نکته، می‌‌توانید عکس‌ها را سیاه و سفید بگیرید اما نمی‌توانید آنها را رنگی کنید. پس بهتر است گاهی دو عکس بگیرید یا هنگام تغییر رنگ عکس با اطمینان این کار را انجام دهید.

 
  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ۳:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

کنترل از راه دور

شرکت سیمانتک از ساخت نرم‌افزار ایمنی جدیدی برای کودکان خبر داده است که به والدین امکان می‌دهد کلیه فعالیت‌های آنلاین کودکان را مشاهده کنند.
این نرم‌افزار که اعمال کودکان را کنترل می‌کند و رفتارهای مناسب و ایمن را به آن‌ها آموزش می‌دهد، در نمایشگاهDEMO در معرض دید عموم قرار می‌گیرد. نرم‌افزار جدید سیمانتکFamily Safety نام گرفته و تحت سیستم‌عامل ویندوز طراحی شده است.
والدین با این نرم‌افزار می‌توانند تمامی رفتارهای آنلاین کودکان خود را مشاهده و آن‌ها را کنترل کنند. برای مثال، این نرم‌افزار به والدین اعلام می‌کند که فرزند آن‌ها با چه کسی بیش از همه به گفت‌وگوی اینترنتی پرداخته است. اگر یک کودک به مجموعه دوستان اینترنتی خود دوست جدیدی اضافه کند، این نرم‌افزار به والدین اطلاع می‌دهد.

در این شرایط والدین می‌توانند برای ادامه ارتباط فرزند خود با دوست جدید تصمیم بگیرند. نرم‌افزارFamily Safety به صورت مستمر مرورگرهای اینترنتی، تالارهای گفت‌وگو و شبکه‌های اینترنتی اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

  
نویسنده : 100عکس ; ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها : کامپیوتر

به پرشین بلاگ خوش آمدید

بنام خدا

كاربر گرامي

با سلام و احترام

پيوستن شما را به خانواده بزرگ وبلاگنويسان فارسي خوش آمد ميگوييم.
شما ميتوانيد براي آشنايي بيشتر با خدمات سايت به آدرس هاي زير مراجعه كنيد:

http://help.persianblog.ir براي راهنمايي و آموزش
http://news.persianblog.ir اخبار سايت براي اطلاع از
http://fans.persianblog.ir براي همكاري داوطلبانه در وبلاگستان
http://persianblog.ir/ourteam.aspx اسامي و لينك وبلاگ هاي تيم مديران سايت

در صورت بروز هر گونه مشكل در استفاده از خدمات سايت ميتوانيد با پست الكترونيكي :
support[at]persianblog.ir

و در صورت مشاهده تخلف با آدرس الكترونيكي
abuse[at]persianblog.ir
تماس حاصل فرماييد.

همچنين پيشنهاد ميكنيم با عضويت در جامعه مجازي ماي پرديس از خدمات اين سايت ارزشمند استفاده كنيد:
http://mypardis.com


با تشكر

مدير گروه سايتهاي پرشين بلاگ
مهدي بوترابي

http://ariagostar.com   
نویسنده : پرشین بلاگ ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
تگ ها :